1 Nisan Şakalarının Kaynağı Nedir?

1 Nisan şakalarının geçmişi, günümüzden 450 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. 1564 yılında Fransa kralı olan 9.Charles, o güne değin kullanılan takvimde yılbaşı olarak kabul edilen 1 Nisan tarihini, günümüzde kullandığımız Ocak ayının 1. gününe alır. Merkeze yakın yerlerde uygulanan bu karar, taşra olarak anılan daha uzak yerlere o günkü iletişim koşullarında ulaşıp yaygınlaşamaz. 1_nisan-1da

Duyanlar tarafından da protesto edilip uygulanmadığından, 1 Ocak gününün yılbaşı olarak kabul edilmesi kararı fazla kabul görmez. 1 Nisan günlerini yılbaşı olarak kutlayıp, eski gelenekler sürdürülür.

1 Ocak gününü yılbaşı olarak benimseyenler ise, onları “1 Nisan Aptalları” olarak isimlendirip, o günü de “Aptallar Günü” olarak ilan ederler. Bu günde herkes birbirine sürpriz hediyeler verir, gerçek olmayan haberler üreterek 1 Nisan Balığı olarak adlandırdıklarına, komik ve eğlenceli göndermeler yaparlar.

Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı ve ilk gününün de yılbaşı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirirler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayılır. Ülkemizde de kabul gören 1 Nisan şakaları, eğlenceli anlar yaşatarak uzun yıllar sürecek gibi görünüyor.