Alanya’da Organik Domates Üretimi

 

Yemeklerin neredeyse ana malzemesi olan domates, farklı cins ve yetiştirme biçimleri ile üretilerek sofralarımıza kadar ulaşıyor. Sizleri, dünyanın önde gelen sera üretim merkezi olan Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı Konaklı Mahallesi’ndeki Sn. Ali BİLGİ ve arkadaşlarının organik olarak domates yetiştirdikleri seralara davet ediyoruz.

İlaç ve hormon kullanmadan yapılan domates üretiminde döllenme, özel bir cins arı tarafından gerçekleştiriliyor. Topraklı üretimin yanı sıra, Hindistan cevizi liflerinden oluşan doğal karışımla da topraksız üretim yapılabiliyor. Seyir Kafe tarafından yapılan çekim çalışması sırasında, dalından yeme şansını elde ettiğimiz domatesler, büyük şehirlerde pazar ya da marketlerden satın aldıklarımızdan çok farklı olarak, doğal bir aroma ve bambaşka bir lezzete sahipler.

Üretilen domatesler, bölgede semt pazarlarında satışa sunulurken, ayrıca zincir marketlerde satılmak üzere özel paketlerde birçok merkeze de gönderiliyor. Yaptıkları titiz çalışma ve organik üretimle İyi Tarım Belgesi sahibi de olan bu ekip, tüm övgüleri hak ediyor.

Yolunuz Alanya’ya düştüğünde tüm semt pazarlarında Domatescim Ali Bilgi adıyla kolayca bulabileceğiniz, tezgahında sadece üretikleri domatesleri inanılmaz güzellikte sergileyerek satan, yaptığı bilinçli üretimle bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunan bu beyefendi üreticimizle mutlaka tanışmanızı öneririz.

Pazarda kullandığı poşetleri bile doğada çözülebilir malzemeden özel olarak yaptıran, bu çalışkan ve dürüst üreticimizi kutluyor, emeklerinin karşılığını almasını diliyoruz.