Alt Göbeği Eritmek İçin En Faydalı 5 Egzersiz

Kadınların vücutlarıyla ilgili en çok şikayet ettikleri şeylerden biri de, karın bölgesinin alt kısmındaki yağlanmadır. Çünkü vücudun bu kısmını çalıştırmak, diğer bölgelere göre daha zordur ve insan yapısı gereği yağlanmaya daha müsaittir.

“Alt göbek” olarak da tarif edilen bu bölgedeki yağları eritmek isteyenler, bu yazıda gösterilen 5 egzersizi yaparak istedikleri sonuca ulaşabilirler. Eğer egzersizleri bir antrenman programı şeklinde yapmak isterseniz, tüm egzersizleri haftada 3-4 gün olacak şekilde tekrarlayıp daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

90 Derece Sabit Pres (90-Degree Static Press)

 

Dizleriniz kalçanızla 90 derece açı yapacak şekilde sırtüstü yere uzanın ve ayaklarınızı serbest bırakın. Kollarınızı öne doğru uzatın ve avuçlarınızı diz kapaklarınızın üzerinde tutun. Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken dizlerinizi avuçlarınıza yaslayın ve kollarınız bükülünceye kadar ittirin.

Bu sırada karın bölgenizin kasıldığından ve çalıştığından emin olun. Egzersizi 3 set olmak üzere, her set için 10 tekrar olarak uygulayın.

Tek Bacağı Esneterek Direnme (Resisted Single-Leg Stretch)

 

Sırt üstü yere uzanın ve dizlerinizi göğsünüze doğru kırın. İki elinizi resimdeki gibi birleştirin ve sağ bacağınızın üzerine koyun. Bunu yaparken omzunuzu ve başınızı yerden kaldırarak, sol bacağınızı ileri doğru esnetin.

Aynı egzersizi her iki bacağınız için de uygulayın. Egzersizi 3 set olmak üzere, her set için 10 tekrar olarak uygulayın.

U – Boat Egzersizi

 

Dizleriniz bükülmüş bir şekilde yere oturun ve sırtınızı yerden kaldırarak ilk resimdeki pozisyonu alın. Daha sonra kalçanızı yerden kaldırmayarak “dizleriniz ile bir U harfi” çizmeye çalışın.

Yani dizlerinizi birbirinden ayırmadan önce sola, sonra da sağa doğru döndürün. Egzersizi sağ ve sol taraf için 10’ar kez olmak üzere 20 kez tekrarlayın.

Ters Plank Duruşu (Reverse Plank Hover)

 

Bacaklarınızı uzatın, ayaklarınızı serbest bırakın ve ellerinizi kalçalarınızın yanına koyarak oturun. Daha sonra ellerinizden destek alarak kalçanızı yerden hafifçe kaldırın ve karın kaslarınızı kullanarak öne doğru eğilin.

Bu pozisyonda 1-2 saniye durduktan sonra başlangıç pozisyonuna tekrar dönün. Egzersizi 3 set olmak üzere, her set için 10 tekrar olarak uygulayın.

Kurbağa Presi (Frog Press)

 

Yere sırtüstü uzanın ve ilk resimdeki gibi dizlerinizi karnınıza doğru bükün, ayaklarınızı topuklarından birleştirin ve kollarınızı iki yanınızda uzatın. Daha sonra nefes alın, omzunuzu ve başınızı yerden kaldırın ve karın kaslarınızı kullanarak dizlerinizi itin ve düzleştirin.

Ancak ayaklarınızı yere değdirmeden, 45 derece açı yapacak şekilde tutun. Sonrasında nefesinizi verin ve başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi 3 set olmak üzere, her set için 10 tekrar olarak uygulayın.