Boğaz Ağrısından Kurtulmanın 7 Yolu

Özellikle kış aylarında, en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi de boğaz ağrısıdır. Soğuk havaların, ortalıkta dolaşan virüslerin ve zayıflayan vücut direncinin de etkisiyle boğaz ağrısı şikayetleri bu zamanlarda daha da artmaktadır. Sürekli tekrarlayan boğaz ağrısı yutkunma zorluğuna, kuru öksürüğe ve diğer bir çok rahatsızlığa da davetiye çıkarabilir.

Peki bu rahatsızlıklardan kurtulmak ve korunmak için neler yapmalıyız? Bu yazıda boğaz ağrısı ile mücadele etmenin en iyi 7 yolunu sizler için bir araya getirdik.

1 – Bol Su İçin

Boğazınızı günün her saatinde nemli tutmak, bu ağrıları büyük ölçüde azaltacaktır. İçtiğiniz suyun çok soğuk olmamasına da dikkat etmelisiniz.


2 – Sıcak İçecekler Tüketin

Çay, kahve ve ıhlamur gibi sıcak içecekler boğazınızın yumuşamasını sağlar. Özellikle soğuk kış aylarında günde 1-2 bardak ada çayı tüketmek hem vücudunuzun direncini artıracak hem de boğaz ağrılarınızın zaman içinde geçmesini sağlayacaktır.


3 – Gargara Yapın

Eğer boğaz ağrınızın geçmemesinden ve sürekli tekrarlamasından şikayetçiyseniz, bu formülü deneyebilirsiniz. Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı taze adaçayı koyun ve suyun rengi değişene kadar demleyin. Karışımı hazırladıktan sonra gün içinde 2-3 defa gargara yapın. Tedaviyi 1-2 hafta sürdürdüğünüz takdirde boğaz ağrısı şikayetleriniz büyük ölçüde azalacaktır.


4 – Tozlu ve Havasız Ortamlardan Uzak Durun

Boğaz ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi de havasız ya da tozlu bir ortamda uzun süre bulunmaktır. Mümkün olduğunca bu tür ortamlardan kaçının ve temiz hava almaya çalışın.


5 – Sigara İçmeyin

Sigaranın saymakla bitmeyen zararlarından biri de boğaz ağrısına sebep olmasıdır. Sigarayı azaltmak hatta mümkünse hiç içmemek, boğaz ağrısı ile mücadele etmenin en iyi yollarından biridir.


6 – Uyuduğunuz Ortamı Nemli Tutun

Uyumadan önce yatak odanızı iyice havalandırın ve nemli bir ortam sağlamaya çalışın. Bunun için kaloriferin üzerine ıslak bir havlu ya da bir bardak su koyabilirsiniz. Bu iş için özel olarak üretilmiş soğuk ya da sıcak buhar makinelerini de kullanabilirsiniz.


7 – Doktora Gidin

Yukarıdaki tavsiyeler çoğu kişi için işe yarasa da, uzun süreli boğaz ağrısı başka rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bu yüzden tüm bu yolları denemeden önce bir doktora görünmenizde ve onun vereceği tavsiyelere göre hareket etmenizde fayda var.