Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

 

Anne ve babaların, çocukların eğitim döneminin başlaması ile birlikte karşı karşıya geldikleri bir problemden söz etmek istiyoruz. Çocuğun sorumluluğunda olan ders çalışmak, zaman zaman evde tüm ailenin de katıldığı ortak bir eyleme dönüşür.

Çocuğa gelişme çağında ve sonrasında hiçbir sorumluluk ve görev verilmediyse, bu çocuk sorumluluk almayı, bir işi sahiplenmeyi ve bir şeyler başarmayı öğrenememiş demektir. Bu da yetişkin hayatına, yapması gerekenleri yapmayan, sorumluluk duygusu oluşmamış bir birey olarak yansır. Doğal olarak da bu çocuk okul hayatında ders çalışmayı kendi sorumluluğu olarak göremez ve ders çalışmaz. Bu nedenle, küçük yaşlardan itibaren, sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlamak amacıyla çocuğa yapabileceği seviyede bazı görevler verilmesi çok önemlidir.

Gelişme çağını atlatıp, eğitim hayatına başlayan çocuğunuz ders çalışmada isteksiz davranıyorsa, Sn. Psikolog Özlem Tokgöz Özsoylar’ın önerilerini dinlemenizde büyük yarar var. Evinizde çocuğunuza uygulayabileceğiniz tavsiyeleri içerir videomuz, seyrinize hazır.