Diş Ağrısını Geçirmenin 7 Yolu

Dayanılması en zor ağrılardan biri de hiç şüphesiz diş ağrılarıdır. Diş ağrılarına genel olarak; diş çürüğü, diş eti iltihabı, dolguyla ilgili problemler, gribal enfeksiyonlar neden olur.

Diş ağrısını geçirmenin en iyi ve en doğru yolu, elbette bir diş hekimine başvurmaktır. Ancak bu yazıda, diş hekimine gidene kadar ağrınızı azaltacak ve sizi rahatlatacak 7 öneriyi bulacaksınız. Şimdiden geçmiş olsun diyoruz ve diş ağrısını evde tedavi etmenin yollarına geçiyoruz;

1 – Dişlerinizi Fırçalayın

İlk olarak dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Ağrıyan bölgeyi hafifçe fırçalayarak temizlemeye çalışın. Diş ağrınızın nedeni, çürük ya da iltihaplı bölgeye sıkışan yemek kalıntıları olabilir. Bu durumda dişinizi hafifçe fırçalamak, sizi rahatlatır.


2 – Ağrı Kesici ya da Antibiyotik Kullanın

Eğer dişiniz bir şeyler ısırdığınızda daha fazla ağrıyorsa bu diş iltihabının göstergesi olabilir. Diş hekimine gitmeden önce ağrınızı dindirmek için ağrı kesici ya da antibiyotik kullanmayı deneyebilirsiniz.


3 – Gargara Yapın

Sirkeli su ya da tuzlu su karışımını hazırladıktan sonra gargara yapın ve tükürün. Bu karışımlar ağrıyan bölgeyi kısmen uyuşturur ve bir nebze de olsa rahatlamanızı sağlar.


4 – Karanfil Kullanın

Bir çok enfeksiyonun tedavisinde uzun yıllardır kullanılan karanfil, anestezik özelliği sayesinde ağrınızı azaltacaktır. Çoğu diş macununda da bulunan karanfil, antibakteriyel özelliği sayesinde çürümüş dişin etrafındaki zararlı bakterileri de temizlemekte rol oynar.


5 – Ağrıyan Dişe Buz Uygulayın

Diş ağrısını hafifletmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri de o bölgeye buz uygulamaktır. Ufak bir buz parçasını ağrıyan bölgenin üzerinde olacak şekilde ağzınızda tutun ve eriyene kadar bekleyin. Ağrınızın zamanla azaldığını hissedeceksiniz.


6 – Sarımsak Karışımını Deneyin

Sarımsağın antibiyotik etkisi, diş ağrılarını azaltmada sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bir baş sarımsağı ezin ve içine bir miktar tuz karıştırın. Daha sonra bu karışımı ağrıyan dişinize uygulayın ve en iyi sonuç için bir süre bekleyin.


7 – Doktora Gitmeyi İhmal Etmeyin

Yukarıdaki çözümler ağrınızı “kısmen” geçirmeye yardımcı olsa da, dişlerinizi ve sağlığınızı korumak için ilk fırsatta bir diş hekimine görünmeniz gerektiğini unutmayın.