Güneş Tutulması ve İstanbul Görüntüleri

 

Güneş tutulması, ayın yörünge hareketi sırasında dünya ile güneş arasına girmesi ve dolayısıyla ayın güneşi kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen bir doğa olayıdır. Tutulmanın olması için ayın yeni ay evresinde olması ve dünyaya göre güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin dünyanın güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.

Bir yıl içinde ay, dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, ayın yörünge düzlemi ile dünyanın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, ay her defasında güneşin tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda 2 ile 5 arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması, dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır. Aynı yerde tekrar görülmesi 360 – 460 yıl gibi bir süre aldığından ender görülen bir olay olarak kabul edilmektedir.

Tam tutulma zamanı dışında asla çıplak göz ile izlenmemesi gereken güneş tutulmasının, 20 Mart 2015 tarihinde İstanbul’da gözlemlenen ve Cihan Haber Ajansı Youtube kanalı tarafından yayınlanan görüntülerini, seyirlerinize sunuyoruz.