Hemoroide (Basura) İyi Gelen Bitkiler

 

Hemoroid, halk arasında Basur olarak da bilinen ciddi bir rahatsızlıktır. Anüsteki iltihaplı damarların ve dokuların bir sonucu olarak hemoroid hastalığı ortaya çıkar. Günlük yaşantıyı zorlaştıran ve çoğu insanın başına gelen bu rahatsızlığın belirtileri; anüste kanama, kaşıntı, tahriş, ağrı ve şişme gibi sıralanabilir.

Hemoroid rahatsızlığından kurtulmak için ilk yapılması gereken beslenme düzenine dikkat etmektir. Aşağıdaki listede sizler için basura iyi gelen bitkileri bir araya getirdik. Bu bitkileri tüketerek hemoroid şikayetlerinin en aza inmesini sağlayabilirsiniz.

Güvercin Ağacı

Hemoroid ilaçlarının neredeyse tamamında bulunan bu bitki, anüsteki şişmiş ve deforme olmuş damarları güçlendirerek hemoroid tedavisinde etkin bir rol oynar. Güvercin ağacı suyunu pamuğa dökerek hemoroidli bölge üzerine uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Basur tedavisinde en çok tercih edilen bitkilerden birisi de aloe veradır. Evde de yetiştirebileceğiniz bu bitkinin yapraklarını kırarak açığa çıkan jeli pamuk ile basurlu bölgeye sürerek hemoroid tedavisinde kullanabilirsiniz. Aloe vera jelini çoğu eczanede kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tavşan Memesi Bitkisi

İlaç yapımında uzun yıllardır kullanılan tavşan memesi bitkisi, hemoroid tedavisinde de oldukça etkili bir çözümdür. İçindeki kimyasallar damarları güçlendirerek hemoroidin iyileşmesine yardımcı olur.

Alıç

Alıç bitkisi dışkıyı yumuşatarak anüs kaslarının aşırı kasılmasını ve tahriş olmasını engeller. Bu yüzden hemoroid hastalarına sıklıkla tavsiye edilir.

At Kestanesi

At kestanesinin iltihap giderici ve kanama durdurucu özelliği, hemoroid için oldukça faydalıdır. At kestanesi çayı demlenerek tüketilebilir ya da soğuk at kestanesi çayı basurlu bölgeye kompres yapılabilir.

Papatya Çiçeği

Soğumuş papatya çayını ya da papatya özlü kremleri hemoroid tedavisinde güvenle kullanabilirsiniz. İltihap giderici özelliği ile sizi rahatlatacaktır.

Kantaron Yağı

Özellikle pişik ya da tahriş olmuş dokuların onarımında kullanılan Kantaron yağı, hemoroid hastalarının şikayetlerine de büyük ölçüde çözüm olmaktadır. Dokuyu yenileyen Kantaron yağı ile yaraların tedavisi de mümnkündür.