Hızlı Kilo Almak İçin Yapmanız Gereken 6 Şey

Kendinizi zayıf mı buluyorsunuz? Kollarınızda, bacaklarınızda ve yüzünüzde bir kaç kilo almanın sizi daha iyi göstereceğini mi düşünüyorsunuz? O halde bu yazıdaki tavsiyeleri dinlemenin tam zamanı.

Kilo almak da en az kilo vermek kadar zor olabilir. Eğer siz de hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, uymanız gereken bir kaç kural var. İşte hızlı kilo almak için yapmanız gereken 6 şey;

1. Daha Sık ve Daha Çok Yemek Yiyin

Kilo almak isteyen herkesin uyması gereken ilk kural, daha çok yemek yemektir. Vücudunuza giren kalori miktarını artırırsanız, kilo almaya başlarsınız. Elbette ne kadar çok yemek yediğiniz kadar, ne sıklıkla yemek yediğiniz de önemlidir.

Gün içinde öğün sayınızı 3 değil, 5 – 6 olarak ayarlayın. Bu öğünlerde mümkün olduğunca protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmelisiniz. Bunun yanında meyve, sebze ve kuru yemiş tüketmeyi de unutmayın.

Öğünlerden önce sıvı tüketmeyin, çünkü boş mideye alınan sıvılar size tokluk hissi verir ve az yemek yemenize neden olur. Yemek esnasında çok fazla su tüketmekten kaçının. Yemeklerin yanında bir bardak meyve suyu, süt ya da smoothie tüketmek kilo almanızı hızlandıracaktır.

2. Doğru Yağ Kaynakları ile Beslenin

Kilo almak için doğru yağları vücudunuza almak büyük önem taşır. Cips veya kızartma gibi sağlıksız yağlar tüketmektense süt, kuru yemiş, kırmızı et, avokado, zeytin yağı gibi besinler tüketin.  Yağ ihtiyacınızı bu şekilde karşılayabilirsiniz.

3. Yüksek Protein İçeren Gıdaları Seçin

Eğer hızlı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, protein ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Çünkü protein, vücutta kilo alımını sağlayan en önemli maddedir. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt, balık ve peynir gibi ürünleri bol miktarda tüketin.

4. Karbonhidrat Almayı Unutmayın

Kilo almak isteyenler için karbonhidrat ağırlıklı beslenmek çok önemlidir. Hızlı kilo almak istiyorsanız, karbonhidrat açısından zengin olan patates, makarna, pirinç ve ekmek gibi besinleri bol miktarda tüketmelisiniz. Karbonhidratlı yiyecekler şeker açısından da zengin olduğundan, hem size enerji verir hem de kilo almanıza yardımcı olur.

17184_fit[1]

5. Gece Yatmadan Yemek Yiyin

Hızlı kilo almak için yapılacak en iyi şeylerden birisi de öğünlerinizin zamanını değiştirmektir. Yatmadan önce sizi rahatsız etmeyecek kadar hafif ve lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz. Bilimsel araştırmalara göre, akşam 8’den sonra yemek yiyen insanlar daha hızlı kilo alıyorlar.

6. Daha Az Hareket Edin

Eğer çok hareketli biriyseniz ya da aşırı miktarda enerji harcayacak aktiviteler yapıyorsanız, bunlara biraz ara verin. Ne kadar az hareket ederseniz, hızlı kilo almanız da o kadar kolaylaşır. İdeal kilosuna ulaşmak için bir kase patlamış mısır alıp film seyretmek herkese nasip olmaz. Keyfini çıkarın.