İPhone Ekranınızı Konuşturmanın Yolu

 

İPhone telefonunuzun ekranında yer alan tüm metin ve mesajları anında sesli olarak okuma özelliğini açabileceğiniz bir ayar seçeneği olduğunu biliyor muydunuz? İsterseniz telefonunuza gelen bir SMS mesajını, isterseniz ekranınızda bulunan ve metin içeren bir sayfayı sesli olarak okutabileceğiniz bu özellik, kullanıcıya büyük bir rahatlık ve kolaylık sağlıyor.

Telefonunuzun Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Konuşma bölümünden ulaşacağınız Seçimi Seslendir ve Ekranı Seslendir seçeneklerini aktif hale getirerek, bu özellikleri kullanılır hale getirebilirsiniz.

Uygularken ise telefonunuzdan açtığınız bir SMS veya metin kutucuğunun üzerine basılı tutup “seslendir” seçeneğini kullandığınızda, metni sesli olarak dinleyebilirsiniz.

Bir sayfadaki metni okutmak için ise, iki parmağınız ile telefonun üst kısmından aşağıya doğru bir çizgi çizdiğiniz zaman, otomatik olarak sayfayı sesli olarak okumaya başlayacaktır.

Bu özellik ile göz yorgunluğu veya odaklanma sorunu yaşayan kullanıcılar, metinleri rahat bir şekilde sesli olarak dinleyebilir. Metni gayet akıcı ve düzgün bir şekilde Türkçe olarak seslendirebilen bu özellik ile artık telefonunuzu çok yönlü olarak kullanabileceksiniz.

Teknoblog Youtube kanalının hazırladığı videodan görüntülü olarak da izleyebileceğiniz akıllı telefon ayarları, seyrinize hazır.