İştah Nasıl Açılır ve Artırılır?

Kilo almak istiyorsanız, vücudunuz direnç kaybetmişse ya da bir hastalığı atlatmaya çalışıyorsanız, iştahınızı artırmanız gerekebilir. Vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi vermek ve sağlıklı bir yapıya sahip olmak için yeme isteğinizin de iyi durumda olması gereklidir.

Siz de iştahınızı artırmak istiyorsanız, aşağıda yer alan ve başarısı kanıtlanmış bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin

Daha önce duyduğunuza eminim ama kahvaltı günün gerçekten de en önemli öğünüdür. Dengeli ve doyurucu bir kahvaltı menüsü, metabolizmanızı hızlandırır ve gün içinde daha iştahlı olmanızı sağlar. Kahvaltıda mısır gevreği, yoğurt, taze meyveler ve fıstık ezmesi tüketmeniz de iştahınızı artıracaktır.

Daha Küçük Porsiyonlar Yiyin

Gün içinde sadece 3 ana öğünde yemek yemektense, daha küçük 5 – 6 öğün yemek yemeyi deneyin. Aç olmadığınızda büyük porsiyon bir öğün yemek size zor gelebilir. Ancak küçük öğünleri daha rahat ve iştahlı bir şekilde yersiniz.

Yemek Yemek İçin Öğün Vakitlerini Beklemeyin

Öğünlerinizi zamana göre belirlemek zorunda değilsiniz. Ne zaman kendinizi aç hissediyorsanız, o zaman yemek yemelisiniz. “Öğle yemeği 12.30’da, akşam yemeği 19.00’da yenir” gibi bir kuralı benimsemenize gerek yok. Acıktığınızda yemek yemek, iştahınızın açılmasını sağlayacak en önemli unsurlardan biridir.

Ara Sıra Atıştırmayı Unutmayın

Öğün aralarında vakit buldukça atıştırmalık şeyler yiyin. Özellikle muz, kuruyemiş ve patlamış mısır gibi kolay saklanabilen ve tüketilebilen atıştırmalıkları deneyin. Favori yiyeceğinizden yanınızda bir miktar taşıyarak da iştahınızın artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sevdiğiniz Baharatları ve Sosları Kullanın

Eğer baharatlı yemeklerden hoşlanıyorsanız, öğünlerinizde baharatı eksik etmeyin. Kekik, tarçın, kimyon, acı sos veya mayonez ekleyerek yemeklerinizi daha cazip hale getirebilirsiniz. Özellikle acı biber ve acı sos kullanmak, iştahınızı oldukça artıracaktır.

Yemeklerden Önce Sıvı Tüketmeyin

Yemeklerden önce su ya da diğer içeceklerden tüketirseniz, yemek yemekte zorluk çekebilirsiniz. Çünkü sıvı ile dolu bir mide, kendini dolu hisseder. Bu da iştahınızın azalmasına neden olur. Yemek esnasında da sadece yutmaya yardımcı olması için az miktarda sıvı tüketin.

Egzersiz Yapın

Çocukken spor yaptıktan ya da yorulduktan sonra yemeklere iştahla saldırdığınızı hatırlıyorsunuz değil mi? Aynı durum şimdi de geçerli. Günlük en fazla 30 dakikanızı ayırarak yapacağınız herhangi bir spor, iştahınızı gözle görülür şekilde artıracaktır.

Yemeklerinizi Yerken Büyük Tabaklar Kullanın

Daha büyük tabaklarda yemek yediğinizde, psikolojik olarak daha çok yemek yemek isteyeceksiniz. Hatta işi bir adım ileri götürerek, rengarenk tabaklar (turuncu, sarı, yeşil gibi) seçebilirsiniz. Çünkü farklı renkleri görmek, iştahınızın açılmasına yardımcı olur.

Stres, Depresyon ve Kötü Düşüncelerden Kurtulun

İştahınızın kapalı olmasının en önde gelen nedenlerinden biri de stres, depresyon ve benzeri psikolojik durumlardır. Bu sebeple moralinizi iyi tutun ve kötü düşüncelerden uzak durun.

Artık kilo alma maceranızda iştahınızı nasıl artırabileceğinizi biliyorsunuz. Hepinize afiyet olsun.