Kabızlık Nasıl Geçer? Çözümü Nedir?

Kabızlık, dışkılama sıklığının azalması ya da dışkılama esnasında zorlanılması olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Diyet yapan ya da dengesiz beslenen bir çok insanda görülen kabızlık, günümüzde lifli beslenmenin azalması ile daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Uzun süreli kabızlık durumunda ilk yapılması gereken, bir uzmana başvurarak gerekli tetkiklerin yapılmasıdır. Siz de beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yaparak ve aşağıdaki maddelere dikkat ederek kabızlık probleminizden kurtulabilir ya da azaltabilirsiniz.

kabizlik nasil gecer

Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapmalı?

  • Sabahları güne bir bardak ılık su içerek başlamak, kabızlık şikayetlerinizi büyük oranda azaltacaktır. Metabolizmanızın çalışmasını ve bağırsakların hareketlenmesi sağlamak için sabahları su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Tek seferde çok miktarda yemek yemek sindirim sisteminin düzenini etkileyeceğinden kabızlığa neden olabilir. Sık sık ve daha az yemek yemenizi öneriyoruz. Bunun yanında yiyecekleri iyice çiğnemek de kabızlığa iyi gelen yöntemlerdendir.
  • Kabızlığın bir numaralı ilacı sudur. Günde 2 – 3 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Bunun yanında bağırsak hareketlerini hızlandırmak için mürdüm eriği, kayısı, erik ve üzüm gibi kuru meyveleri de tüketebilirsiniz.
  • Kızartılmış, bol yağlı ya da şekerli yiyecekler kabızlık rahatsızlığını tetikler. Bu yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının ve hem öğlen hem de akşam öğünlerinde bir kase çorba içmeye çalışın. Yemeklerinizin yanında yoğurt yemek de kabızlığa iyi gelecektir.
  • Kola ve kahve gibi içecekleri, kuru fasulye, mercimek, nohut ve türevi yiyecekleri mümkün olduğunca en aza indirin. Lifli yiyecekler tüketin ve aşırıya kaçmamak koşulu ile yemeklerden sonra bitki çayı tüketin.
  • Hareket etmeyi unutmayın. Her gün en azından 15 – 20 dakikanızı egzersiz yapmaya ayırın. Egzersiz yapmak hem formda kalmanızı sağlayacak hem de kabızlık şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacak.