Kilo Aldıran Meyveler Hangileridir?

Amacınız kilo almak ise, vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi ve hatta daha fazlasını vermeniz gerekir. Elbette kilo almak için öncelikle protein, karbonhidrat ve yağ tüketmelisiniz. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, kilo aldırıcı meyveleri tüketerek de amacınıza ulaşabilirsiniz.

Bu meyveler yüksek şeker içerdiklerinden ve besleyici olduklarından, kilo almanızda size yardımcı olurlar. Öğün aralarında kolaylıkla tüketebileceğiniz bu meyveleri, yemeklerinize ya da tatlı tariflerinize de ekleyebilirsiniz.

İşte dolabınızdan eksik etmemeniz gereken, kilo aldırıcı meyveler;

Muz    

Orta büyüklükte bir muz yediğinizde, yaklaşık 100 kalori enerji almış olursunuz. Muz, karbonhidrat açısından zengin ve oldukça besleyici bir meyvedir. Kilo almak ve egzersiz öncesi vücuda ihtiyacı olan enerjiyi vermek için en iyi meyvelerden biri muzdur.

İncir   

Yaz mevsiminin en güzel meyvelerinden biri olan incir, kilo almanıza da yardımcı olacaktır. 3 adet incir tükettiğinizde, ortalama 110 kalori enerji almış olursunuz. İnciri taze olarak, kuru olarak ya da mısır gevreğinin içine doğrayarak da tüketebilirsiniz.

Hurma   

Özellikle Ramazan ayında ülkemizde fazlaca tüketilen hurma, kilo almak için oldukça iyi bir besindir. Çünkü hurma seker açısından zengin ve oldukça besleyici bir meyvedir. 5 adet hurma yediğinizde ortalama 100 – 120 kalori enerji almış olursunuz. Cebinize bir kaç hurma koyup, her acıktığınızda yemenizi tavsiye ediyoruz.

Avokado   

Orta boy bir avakado yediğinizde, 300 kaloriden fazla enerji alırsınız. Avokado aynı zamanda yüksek yağ içerir ve vücudunuz için oldukça faydalıdır. Avokadoyu tek başına yiyemiyorsanız, salatanıza ya da sandviçlerinize ekleyerek de tüketebilirsiniz. Avakodo nasıl yenir diye merak ediyorsanız, bu bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kuru Üzüm   

Kuru üzüm, kilo almak isteyenlerin kesinlikle tüketmesi gereken oldukça besleyici bir meyvedir. Vücudunuza ihtiyacı olan şekeri sağlar ve yarım fincan kuru üzüm tükettiğinizde 200 kaloriden fazla enerji almış olursunuz. Kuru üzümü tek başına yiyebileceğiniz gibi, kurabiye ya da kek tariflerine de ekleyebilirsiniz.

Kurutulmuş Ananas   

100 gram kurutulmuş ananas tükettiğinizde, 250 kaloriye yakın enerji almış olursunuz. Özellikle diğer kuruyemişler ile oldukça iyi giden kuru ananası, mısır gevreği ile beraber de tüketebilirsiniz. Ananası, dilerseniz konserve ya da taze alarak, evde kendi imkanlarınızla da kurutabilirsiniz.

Trabzon Hurması   

Cennet hurması ya da Akdeniz hurması olarak da bilinen bu meyve, hem şeker yönünden zengindir hem de oldukça besleyicidir. Orta büyüklükte bir Trabzon hurması yediğinizde, 100 kaloriden fazla enerji alırsınız. Kilo almak için oldukça değerli olan A ve C vitaminleri de, Trabzon hurmasında bol miktarda bulunur.

Kurutulmuş Diğer Meyveler   

Meyveleri kurutulmuş halde tüketmek, daha fazla meyve yemenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kurutulmuş meyveler size daha fazla şeker, daha fazla kalori dolayısıyla da daha fazla kilo kazandıracaktır. Siz de kilo almak istiyorsanız, evden çıkmadan cebinize kuru meyveleri doldurun ve canınız istedikçe atıştırın.

Meyve Suyu ya da “Smoothie”   

Meyveleri taze ya da kuru olarak tüketmenin yanı sıra, sıvı halde de tüketebilirsiniz. %100 doğal olan meyve suları size yüksek şeker ve kalori alma imkanı sağlar. Bunun yanında, katı meyve sıkacakları ile kolay içimli ve “püre” kıvamında “smoothie” isimli içecekler de hazırlayabilirsiniz.