Kilo Aldıran Vitaminler Hangileridir?

Sağlıklı kilo almak için yapmanız gereken en önemli şey, günlük kalori alımınızı artırmaktır. Elbette daha fazla yemek yemenin yanı sıra, besleyici ve vitamin yönünden zengin besinleri tüketmek de kilo almanıza yardımcı olur.

Tükettiğiniz besinlerden, vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri alamazsanız, kilo alma amacınıza ulaşmanız zorlaşır. Bu yüzden beslenme programınızı vitaminler ile desteklemelisiniz. Aşağıdaki listede, kilo almaya yardımcı olan vitaminleri ve vücudunuza faydalarını bulabilirsiniz.

C Vitamini

C vitamini, büyümede ve kilo almada en önemli rolü oynayan vitamindir. Özellikle spor yapanlar için kas büyümesini artırır ve kilo alımına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun yenilenmesini ve sağlıklı gelişmesini sağlar. C vitamini yönünden zengin besinler; Kırmızı biber, portakal, mandalina, kivi, brokoli, Brüksel lahanası ve çilek şeklinde sıralanabilir.

B Vitamini

Kilo alımında B vitaminleri oldukça etkilidir. Özellikle B1, B2, B3, B6, B7 ve B12 vitaminleri büyümeyi tetikler ve düzenler. B vitaminleri, kilo almak için en önemli unsur olan proteinin de üretilmesine yardımcı olur. B vitamini yönünden zengin besinler; Et, balık, yumurta, buğday ve  kuru meyveler şeklinde sıralanabilir.

D Vitamini

D vitamini vücuttaki Kalsiyum‘un emilmesini sağlayarak kilo alımına destek olur. Aynı zamanda D vitamini daha güçlü bir vücuda sahip olmanızı da sağlar. D vitamini yönünden zengin olan besinler; Somon balığı, sardalya ve ton balığı olarak listelenebilir.

E Vitamini

Kilo almada ve kas büyümesinde, E vitamini oldukça etkilidir. E vitamini aynı zamanda vücudunuzun yenilenmesine ve toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. E vitamini yönünden zengin besinler; Ay çekirdeği, badem ve fıstık şeklinde sıralanabilir.

A Vitamini

Kilo almanın yolu, daha fazla protein kazanmaktan geçer. A vitamini, vücuttaki protein sentezinin devamı için en gerekli vitamindir. Bunun yanında A vitamini fiziksel performansınızı geliştirir ve spor yapanlar için gerekli enerjiyi sağlar. A vitamini yönünden zengin besinler; Havuç, brokoli, tatlı patates, Brüksel lahanası ve tereyağı şeklinde sıralanabilir.

Multivitamin

Beslenme programınızdaki yiyecekleri ne kadar özenle seçerseniz seçin, vücudunuz bazı vitaminlerden eksik bırakabilirsiniz. Bunun önüne geçmek ve kilo alımınızı hızlandırmak için multivitamin desteği almanızı tavsiye ediyoruz. Multivitamin satın alırken tablet ya da toz vitaminler yerine, sıvı formda olanlarını seçmeye özen gösterin.