Muhammed Ali ve Unutulmayan Nakavt Görüntüleri

 

Muhammed Ali, tüm zamanların en iyi ağır siklet boks şampiyonu olarak kabul edilir. Boks ringlerine getirdiği kendine özel stili ve kişiliği ile unutulmayanlar içinde her zaman yerini korumuştur.

17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’ de doğan Ali, müslüman olmadan önce Cassius Marcellus Clay Jr. adını taşıyordu. İlk kez 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonasında amatör kayıtlara girdi. 1960 yılında henüz 18 yaşında iken ABD adına katıldığı Roma Olimpiyatlarında altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

22 yaşında S. Liston’u yenip kariyerinde ilk kez Ağır Siklet Dünya Boks Şampiyonu oldu. Bu zaferinden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam’a geçtiğini açıklayarak Muhammed Ali ismini aldı. 1967 yılında, “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970 yılında temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

1971’de Joe Frazier ile ‘Asrın Maçı’na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali’nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşünde hemfikirdi. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton’i yenip rövanşı aldı.

1973’te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde ikinci rauntta nakavt oldu. Ali, böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman’la maç ayarladı ve iki maçı da nakavtla kazandı. 1978’de L. Spinks’e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3. kez elde eden ilk boksör oldu.

1978’de boksu şampiyon olarak bırakan Muhammed Ali. sonrasında Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar içinde tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır. 1960 Roma Olimpiyatlarından döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri’ne atmıştır. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.

2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı ve Ali adlı filmde Muhammed Ali’yi Will Smith canlandırdı. Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur. Muhammed Ali 1984’den beri Parkinson hastasıdır. (Kaynak: Vikipedi)