Nasıl Kilo Alınır?

Etrafınızdaki herkes kilo vermeye çalışırken, siz kilo almak istiyorsunuz ve bu insanlara çok garip geliyor değil mi? Ama onların bilmedikleri bir şey var; Aşırı kilolu bir insan olmak kadar, zayıf bir insan olmak da rahatsız edici bir durumdur.

Artık “zayıf, sıska, tüy gibi” kelimeleri ile anılmak istemiyorsanız, sağlıklı kilo almanın yollarını öğrenmek için özenle hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız. Bu yazıyı okuduktan sonra, kilo almanın sandığınız kadar zor olmadığını anlayacaksınız.

Peki herkes fazla kilolarından şikayet ederken siz neden kilo almakta zorluk çekiyorsunuz? Sebeplerini sizler için sıraladık.

Neden Kilo Almakta Zorluk Çekiyorum?

Kilo alamamanızın bir çok sebebi olabilir. Bazı insanlar kilo alamadığı halde fiziksel olarak sağlıklıyken, bazıları çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirler. Kilo alamamanın ve aşırı zayıf olmanın bazı sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Genetik: Eğer çocukluğunuzdan beri zayıfsanız ve ailenizde de zayıf insanlar çoğunlukta ise zayıf olmanızın sebebi genleriniz olabilir.

Yüksek aktivite: Düzenli olarak spor yapıyorsanız ya da gün içinde yoğun olarak enerji harcıyorsanız, kilo almakta zorluk çekebilirsiniz.

Psikolojik nedenler: Yoğun stres ve depresyon, yeme alışkanlıklarınızı büyük ölçüde etkiler. Yeterli miktarda beslenmezseniz, kilo almanızı da bekleyemezsiniz.

Kullandığınız ilaçlar: Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, kullandığınız ilaçlar kilo almanızı engelliyor olabilir. İlaçların prospektüslerini okuyarak, etkileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Düşük kilo problemlerinin en genel nedenleri bu şekildedir. Peki ideal kilonuzda olmak size ne sağlar? Emin olun kilo almak için bir çok nedeniniz var.

Neden Kilo Almalıyım?

Elbette istediğiniz görünüme kavuşmanız ve kıyafetlerinizin içini doldurmanız için kilo almanız gerekiyor. Bunlara ek olarak, aşağıdaki sebeplerden dolayı da kilo almanız gerektiğini bilmelisiniz.

 • Sağlam özgüven için: İdeal kiloda olmak kendinize güvenmenizi ve daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmenizi sağlar.
 • Sağlıklı yaşamak için: Düşük kilo, Demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği gibi durumlar baş dönmesine, mide bulantısına ve baş ağrısına sebep olabilir.
 • Gelişmek için: Gelişme çağındaysanız, düşük kiloda olmak gelişiminizi ve büyümenizi olumsuz etkiler.
 • Güçlü bağışıklık sistemi için: Eğer yeterli miktarda besin almazsanız, vücudunuz gereken enerjiyi depolayamaz. Bu da hastalık durumunda zor iyileşmeye ve yeni rahatsızlıklara sebep olabilir.
 • Sağlam kemikler için: D vitamini ve Kalsiyum eksikliği düşük kilo problemi ile beraber kemiklerinizin zayıflamanıza neden olur.
 • Saç kaybını engellemek için: Düşük vücut ağırlığı, saçlarınızın incelmesine ve daha kolay dökülmesine neden olur.
 • Kısırlığa engel olmak için: Özellikle kadınlarda, düşük kiloya bağlı kısırlık yaygın görülen bir durumdur.

Kısacası daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için, ideal kilonuza ulaşmanız şart. Peki sağlıklı bir şekilde kilo almak için ne yapmanız gerekiyor? Yazının devamında, istediğiniz kiloya ulaşmak için yapmanız gerekenleri öğreneceksiniz.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli?

Eğer kazandığınızdan daha fazla para harcarsanız ne olur? Bütçeniz zayıflar. İnsan vücudu da buna benzer bir yapıya sahiptir. Eğer harcadığınız enerjiden daha fazlasını vücudunuza vermezseniz, kilo alamazsınız. Dolayısıyla kilo almanın ilk ve en önemli adımı, aldığınız kalori miktarını artırmaktır.

Aldığınız kaloriyi artırmak denince aklınıza hamburgerleri, patates kızartmalarını ve abur cubur ürünleri tüketmek gelmesin. Unutmayın, biz sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo almak istiyoruz. Bunun için yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak; 

 1. Daha çok yiyin. Kilo almanın en basit ama en gerekli kuralı, daha fazla yemek. “Yiyemiyorum” kelimesini bir süreliğine aklınızdan çıkarmalısınız.
 2. Daha sık yiyin. Eğer kilo almakta zorluk çekiyorsanız, ve mideniz küçükse daha sık yemek yemelisiniz. Günde 5 ya da 6 tam öğün yemeye çalışın. Öğün sayısını birden artırmak sizi zorlayabilir. Bu yüzden önce 3, sonra 4 ve sonra 5 ve 6 şeklinde her hafta ya da her ay yeni öğünler ekleyin.
 3. Besleyici ürünleri tercih edin. Doğal ekmek ve makarna en iyi dostunuz olabilir. Bunun yanında meyveler, sebzeler, süt ürünleri ve kuru yemiş tüketmek, kilo almanıza büyük katkı sağlayacaktır.
 4. Protein içeceklerini deneyin. Kilo aldırıcı özellikteki protein ürünlerini, yağsız süt ile karıştırarak yemek aralarında tüketebilirsiniz.
 5. Karbonhidrat içeren besinleri bol miktarda tüketin. Kilo almak istiyorsanız, karbonhidrat alımınızı artırmalısınız.
 6. Dengeli beslenin. Her öğününüzde protein, karbonhidrat ve yağ tüketmeyi unutmayın.
 7. Yemeklerin yanında su yerine meyve suyu ya da süt içmeyi deneyin.
 8. Multivitamin desteklerini tüketmeyi ihmal etmeyin.
 9. Günde yaklaşık 4000 kalori tüketmeye çalışın.
 10. Büyük tabaklar ve kaşıklar kullanın. Size saçma gelebilir ama büyük tabak ve kaşıklar kullanırsanız, normalden daha fazla yemek yiyebilirsiniz.

Şimdi de bir çok kişinin aklındaki soruya cevap verelim. Spor yaparak kilo almak mümkün müdür? Sporla kilo almanın yolu nedir?

Spor Yaparak Kilo Almak

Eğer spor yaparak kilo almak istiyorsanız, önem vermeniz gereken iki konu var. Doğru antrenman ve doğru beslenme.  Spor yaparak kilo almayı kısaca özetlersek;

 • Protein ağırlıklı beslenerek, yüksek kalori alacaksınız.
 • Haftada en az 4 gün ağırlık antrenmanı yapacaksınız.

Öncelikle kas kütlesi kazanmak için nasıl antrenman yapmanız gerektiğine göz atalım.

Kilo Almak İçin Nasıl Spor Yapılır?

Spor yaparak kas kütlesi kazanabilir ve sağlıklı kilo alabilirsiniz. Düzenli spor yaparak kilo almak isteyenler, aşağıdaki genel bilgiler ışığında bir spor salonunda antrenman yapmaya başlayabilir ya da ev antrenmanlarını deneyebilirler. Kısaca özetlemek istersek; 

 • Haftada 4 ile 6 gün arasında egzersiz yapmalısınız. Spora yeni başlıyorsanız, gün sayısını ilk haftada 2 ile başlayıp her hafta 1-2 artırabilirsiniz. Ta ki haftada 4-6 gün egzersiz yapacak forma gelene kadar.
 • Günlük antrenman programınızı hazırlarken, tek bölgeyi çalıştıran egzersizler yerine bir kaç bölgeyi aynı anda çalıştıran egzersizleri seçmelisiniz. Bunlara örnek olarak; Squat (Çömelme), Deadlift, Press ve Barfiks egzersizleri verilebilir. Bu hareketler alt ve üst vücut olmak üzere tüm vücudunuzu çalıştırmaya yardımcı olacaktır.
 • Hareketleri yaparken yüksek ağırlık – düşük tekrar sistemiyle çalışmalısınız. 40 ile 70 saniye arası set süreleri ile 10 -15 tekrardan fazlasını aşmayın. Tüm antrenmanınızın da toplamda 45 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğini unutmayın.
 • Kardiyo egzersizlerinden kaçının (koşma, yürüme, bisiklet sürme gibi). Bu egzersizler yüksek enerji harcattığı için kilo alma amacınızı olumsuz etkiler.
 • Antrenman programı ve egzersiz listesi konusunda spor salonundaki hocalardan destek alabilirsiniz. Eğer evde spor yapmayı tercih ediyorsanız, internette kilo almaya yönelik antrenman programlarını aratabilirsiniz.

Spor Yaparak Kilo Almak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

Spor yaparken harcadığınız enerjiyi geri kazanmak ve ideal kilonuza kavuşmak için günde 5 ya da 6 öğün yemek yemelisiniz. Öğünlerinizde yüksek miktarda protein ve karbonhidrat tüketmelisiniz. Bu besinler, vücudunuzun kas kütlesi oluşturması için gerekli altyapıyı sağlayacaktır.

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, öğünlerinizde vitamin ve mineral oranı yüksek yiyecekleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Tavuk, balık, yumurta, yoğurt, meyve ve sebzelerden de yüksek oranda tüketmeye çalışın. Protein tozları ve protein barları da, kilo almak isteyenler için sağlıklı birer ara öğündür.

Yukarıdaki tavsiyeleri de göz önünde bulundurarak kendinize bir beslenme programı hazırlamanız, motivasyon açısından iyi olacaktır. Beslenme programınızdan en iyi verimi almak için bir diyetisyene de danışabilirsiniz.