Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin 10 Bitkisel Formül

Sivilce izleri, sadece ergenlik dönemindeki insanların değil yetişkin insanların da sıklıkla karşılaştığı bir cilt problemidir. Cildin aşırı yağlı olması, cilt temizliğine dikkat edilmemesi ve hormonal değişikliklerin sonucu olarak ortaya çıkan sivilcelerin izlerini geçirmek sandığınız kadar zor değil.

Bu yazımızda sivilce izlerinden kurtulmak için evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz 10 tedavi yöntemini bir araya getiriyoruz. Elbette bu bitkisel formülleri uygulamadan önce bir cilt doktoruna görünmenizde fayda var.

1 – Elma Sirkesi

 

Elma sirkesi, cilt temizliğinde ve lekeli bölgelerin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Akşam yatmadan önce cildinize pamukla süreceğiniz elma sirkesi, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sivilce izlerinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

2 – Toz Şeker

 

Cildinizin kendi rengini bulması ve “doğal peeling” ile nefes alması için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi de toz şeker uygulamasıdır. Akşamları cildinizi temizledikten sonra cildinize nemlendirilmiş toz şekeri sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında sabunla yıkayarak temizleyin.

3 – Bal

 

Cildinizin kaybettiği suyu, vitaminleri ve mineralleri bal ile cildinize yeniden kazandırabilirsiniz. Balı doğal haliyle cildinize sürün ve yarım saat kadar sonra yıkayın. Sivilce izlerinizin zaman içinde azaldığını göreceksiniz.

4 – Buz Uygulaması

Ciltteki kırmızılıkların ve kabarıklıkların giderilmesi için en iyi yöntemlerden biri buz uygulamasıdır. Özellikle acil durumlarda sivilce izlerine buz uygalayarak daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

5 – Aloe Vera

 

Bir çok araştırma ile cilt üzerindeki etkileri kanıtlanan Aloe Vera bitkisi, sivilce izlerine ve lekelerine de oldukça iyi gelmektedir. Neredeyse her kozmetik mağazasında bulabileceğiniz Aloe Vera jellerini, sivilce izleri geçene kadar sabah ve akşam 1’er kez uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

6 – Zeytinyağı

 

Özellikle antioksidan maddeler ve vitaminler açısından zengin bir besin olan zeytinyağı, cilt için de oldukça faydalıdır. Sivilce izlerine, zeytinyağını pamuk ile sürerek cildinizin yumuşamasını sağlayabilir ve izlerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

7 – Patates

 

Çiğ haldeki patatesi yuvarlak ve ince dilimler halinde kesin. Bu patates dilimlerini, suyunu bırakana kadar cildinize dairesel hareketler ile sürün. 20-30 dakika kadar uygulamanız gereken bu işlem sonrasında, yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve bir nemlendirici krem sürün. Sivilce izleri üzerindeki etkisini görmek için bu tedaviyi en az 3-4 hafta boyunca uygulayın.

8 – Domates

 

Domatesin kabuğunu soyduktan sonra küçük parçalara bölün ve kaşığın tersiyle iyice ezin. Sonrasında bu domatesleri suları ile birlikte yüzünüze sürün ve 20 dakika boyunca bekletin. Sivilce izlerinin azalması için bu maskeyi 1-2 hafta boyunca her gün uygulamalısınız.

9 – Limon

 

Limon suyu cilt rengini açmak için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Limonun suyunu sıktıktan sonra sivilce izleri üzerine pamuk yardımı ile sürün. Eğer cildiniz hassas bir yapıya sahipse, limon suyunu su katarak inceltip uygulayabilirsiniz.

10 – Ceviz Yaprağı

 

Bir bardak suya, taze ve kuru ceviz yapraklarını atarak kaynatın. Ceviz yaprağı suyu ılık bir hale geldikten sonra, sivilce izlerinize pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.