Tavada Bazlama Nasıl Yapılır?

 

Bazlama, sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olan ekmeğin, Anadolu’ya özel ve lezzetli bir türüdür. Geleneksel olarak odun ateşinde ve toprak saçta pişirilen bazlamayı, evinizde pratik olarak tavada yapmanın tarifini videomuzdan izleyebilirsiniz.

Özellikle hafta sonu kahvaltılarınız için farklı bir lezzet olacak bazlama yapımını, Ev Yemeği Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan sizlere sunuyoruz. Gerekli malzemeler ve yapım aşaması da yazılı olarak ayrıca belirtilmiştir.

Malzeme listesi 3 adet için hazırlanmıştır. Daha fazla yapmak istediğinizde, listedeki malzemeleri yapacağınız sayıya göre arttırmanız gerekir.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi (3 Adet için)

  • 2 su bardağı un
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı toz şeker

Hazırlanış Aşamaları

Ortası açılan una, maya ve şeker eklenir. Mayanın harekete geçmesi için ılık su ilave edilir. Sonrasında tuz ve sıvı yağ eklenir.

Hamur yoğrulduktan sonra 1 saat kadar üzeri örtülerek mayalanmaya bırakılır. Hamurun sert olmaması, biraz cıvık kıvamda olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Mayalanan hamur 3 bezeye ayrılarak, merdane ile açılır. Açılan hamurlar, pişirmeye geçmeden önce, 10 dakika daha mayalanmanın tamamlanması için dinlendirilmeye bırakılır.

Önceden ısıttığınız tavada pişirdiğiniz hamurlar, artık harika birer bazlama haline geldiler.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.