Tavla İle İlgili İlginç Bilgiler

Tavla, geçmişi 1400 yıl öncesine dayanan İran kökenli ve ülkemiz dahil tüm dünyada yoğun olarak oynanan popüler bir oyundur. Sanal oyun platformlarında da çok geniş bir oyuncu kitlesine sahip olan tavla, İran Şahı Nevşiyan’ın baş veziri Büzur Mehir  tarafından 610 yılında 10 günlük bir çalışma sonrası icat edilmiştir.

Büzur Mehir, Dönemin Hint İmparatoru tarafından, Pers Kralına gönderilen satranca karşılık olarak geliştirdiği tavlaya, aynı zamanda zamana bağlı olan felsefi bir anlam da katar.

Modern-tavla-tahtası-300x200Bilindiği gibi tavla, tasarım olarak dört köşeli bir şekle sahiptir.  Her köşe, bir yıl içindeki dört mevsimi simgeler. Her oyuncunun önündeki 12 adet üçgenle belirlenen bölümler de yılın aylarını temsil etmektedir. Toplamda 30 adet tavla pulu ayın günlerini, siyah ve beyaz olmaları da 1 ay içinde yaşanan 15’er günlük gece ve gündüzü simgelemektedir. 24 adet olan hane ya da kapı sayısı ise, günün 24 saatine işaret etmektedir.

Uluslararası bir federasyona da sahip olan tavla oyununun tasarımı, görüldüğü gibi tamamen zaman kavramına bağlı olarak geliştirilmiştir. Oyun içinde yaklaşık 4500 hamle seçeneği bulunması, zardan kaynaklanan şans faktörünü zayıflatmakta, bilgi ve tecrübeyi öne çıkarmaktadır.

Erkek arkadaşlar arasında hatırı sayılır rekabet yaratan bu güzel oyun, çok daha uzun yıllar popülerliğini yitirmeyecek ve hoş sohbetlerin konusu olmaya devam edecek gibi gözüküyor.