Yüzdeki Siyah Noktalar Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Günümüzde bir çok insan, yüzünde birden bire ortaya çıkan ve hem görüntü hem de sağlık açısından onları rahatsız eden siyah nokta problemini yaşamaktadır. Özellikle kadınlar bu sorun ile daha sık karşılaşmakta ve siyah noktalardan kurtulmak için çeşitli çözümler aramaktadır.

Siz de bu yazıyı okuduğunuza göre başınız siyah noktalar ile dertte olmalı. Yazımızda siyah noktaların nasıl oluştuğundan ve bu rahatsızlıktan hangi yöntemlerle kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Siyah Nokta Nedir?

Yapılan araştırmalar, siyah noktaların aknelerden önce çıkan ve bazı bakterilerin etkileri ile ortaya çıkan bir cilt problemidir. Duruma göre siyah noktalar zaman içinde sivilcelere de dönüşebilir. Özellikle ergenlik çağından sonra bir çok insan siyah nokta problemi ile karşılaşmaya başlar.

Bu çağda artan hormon seviyeleri ve ciltte yaşanan yapı değişiklikleri, siyah noktaların oluşması için gerekli alt yapıyı hazırlarlar. Eğer cildiniz yağlı ya da karma bir yapıya sahipse, siyah noktalar ile karşılaşma olasılığınız daha yüksektir.

Siyah Nokta Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Siyah nokta oluşumunun başlıca nedeni cildin fazla yağ üretmesidir. Bunun yanında stres ve hormonal değişiklikler de siyah nokta oluşumunu tetikler ve artırır.

Bir çok insan cildini temiz tuttuğunda siyah noktalardan da korunduğunu düşünür ama bu önlem tek başına yeterli değildir. Siyah nokta oluşumu genelde hormon kaynaklı olduğundan alınması gereken başka önlemler de vardır.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Siyah noktalar ile mücadelenin ilk adımı cildinizi temiz tutmaktır. Bu yöntem tek başına yeterli olmasa da, temiz bir cilt aknesiz bir cilt için ilk şarttır. Yüzünüzü günde iki defadan fazla olmayacak şekilde, uygun PH değerlerine sahip bir sabun ile yıkamak faydalı olacaktır.

Stresten uzak durmak da siyah noktalardan kurtulmak için oldukça iyi bir tedavi yöntemidir. Bunun için meditasyon yapabilir, yoga ya da pilates gibi dinlendirici sporlara başvurabilirsiniz.

Size ilginç gelebilir ancak, gün boyu yüzünüze değen saçlarınız varsa siyah noktalarınızın sebebi bu olabilir. Yağlı saçlar cildin yağ oranına etki ederek böyle bir soruna ortam hazırlayabilirler. Saçlarınızı yüzünüzden uzak tutmayı deneyin.

Yukarıda yazdığımız tavsiyeler çoğu kişi için işe yarasa da, cilt problemlerini çözümü için başvurulacak en iyi adres, uzman bir hekim olacaktır. Siyah noktalarınızın arttığı ve azaldığı zamanları not etmek, doktorunuzun sizi daha iyi yönlendirmesine yardımcı olacaktır.