Zeytinyağlı Yüz Maskesi Tarifi

Bu yazımızda, zeytinyağ ve doğal ürünlerden oluşan Yüz Maskesi Tariflerini Seyir Kafe sayfamızda sizler için bir araya getirdik.  Zeytin ağacının meyvelerinden elde edilen ve doğal bir yağ olan zeytinyağı, yüzyıllar boyunca kadınlar tarafından saç ve cilt bakımı için kullanılmaktadır.

Zeytinyağı, piyasada bulunan cilt ve yüz bakım ürünlerinin aksine saf ve doğaldır. Herhangi bir kimyasala bulaşmamıştır ve hiçbir yan etkisi yoktur. Bu nedenle yüz ve cilt bakımı için en ideal seçimdir.

 

Piyasada satılan kimyasallar içeren çeşitli cilt temizleme kremlerini ya da yüz yıkama losyonlarını kullanmak yerine, saf zeytinyağını tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. İlk olarak zeytinyağ kullanarak en basit yöntemle yüz temizliği nasıl yapılır? ona bakalım.

  1. Adım: Avuç içine bir miktar sızma zeytinyağı alın ve yüzünüze uygulayın. Uygulamadan önce yüzünüzü sabun veya temizleyici ile yıkamanız gerekmez. Yağı, yüzün tüm bölümlerine, özellikle burun buruşukluklarına, normalde göz ardı edilen tüm bölgelerine dairesel hareketler yaparak dağıtın.
  2. Adım: Yaklaşık 2 dakika masaj devam edin. Yüz temizliği için zeytinyağının pek çok yararı vardır. Cildin gözeneklerinde biriken yağ, kir, makyaj veya diğer yabancı maddelerin çözülmesine yardımcı olur. Masaj sonrası, yağı 2 dakika yüzünüzde bırakın.
  3. Adım: Temiz bir bezi sıcak suya batırın ve fazla suyu sıkarak yüzünüze koyun. Bu işlem, yüzünüzün nemlenmesine yardımcı olacaktır ve yağ tarafından gevşetilmiş cilt gözenekleri iyice açılacaktır. Bezi, yaklaşık on dakika boyunca yüzünüzde tutun.
  4. Adım: Bezi yüzünüzden alın ve bol soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü suyla temizlerken cildinizi ovmayın ve çekmeyin. Bu işlemi düzenli olarak yaparsanız, cildiniz çok daha yumuşak, esnek ve canlı olacaktır.

 

Zeytinyağlı Yüz Maskeleri

Kuru ve Kırışık Ciltler İçin; Uygun bir kaba, 1 adet yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı un ve yarım yemek kaşığı zeytinyağı koyun. Macun kıvamına gelinceye dek iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve yirmi dakika bekletin. Sürenin sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu yüz maskesi, kuru, kırışık ve güneş yanığı olan ciltler için idealdir. Haftada iki kez uygulanır.
Normal Ciltler İçin: Yarım bardak yoğurt, yarım fincan hıyar suyu ve yarım yemek kaşığı zeytinyağı, bir kapta iyice karıştırılır. Hazırlanan yüz maskesini yüzüne uygulayın ve 15 dakika bekletin. Sürenin sonunda yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Normal cilt zaten sağlıklı olduğundan, haftada 1 kez bu yüz maskesini uygulamak doğal cilt bakımı için fazlasıyla yeterlidir.
Yağlı Ciltler İçin: 1 fincan yulaf ezmesi, yarım yemek kaşığı zeytinyağı, tuzla ekşitilmiş yarım fincan ekşi süt karıştırılarak maske hazır hale getirilir.Karışım, sürüldükten sonra 15 dakika boyunca yüzde tutulur ve daha sonra yıkanır. Bu yüz maskesi, gözeneklerin iyice temizlenmesine yardımcı olarak, yağlı cildin çok eğilimli olduğu sivilce ve akneleri önler.

Tüm Ciltler İçin; Bu yüz maskesi tarifi için baharatçıya uğramanız gerekebilir. 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, yarım çay kaşığı zerdeçal ve yarım kaşık zeytinyağına, bir hamur oluşturacak kadar süt ilave edilir. İyice karıştırdıktan sonra, yüzünüze ve boynunuza eşit şekilde uygulayın. Yüz maskesinin yaklaşık yarım saat yüzünüzde bekletin. Ardından, yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Son olarak, yüzünüze gül suyu  püskürtün. Her hafta uygulanırsa, bu yüz maskesi tüm cilt tiplerine benzersiz bir parlaklık kazandırır.