Kağıt Helva Pastası Nasıl Yapılır?

Sade ya da arasına dondurma koyarak tüketilen kağıt helvanın ana malzeme olduğu Kağıt Helvadan Pasta Tarifi, aileniz ve dostlarınız tarafından tekrar yapmanızı isteyecekleri mutfak lezzetlerinizin arasına girecektir.

Adını çok ince katlarla yapıldığı için kağıttan alan kağıt helvadan, az malzeme kullanarak ve çok kolay bir şekilde nasıl lezzetli bir pasta yapabileceğinizi, Ayşenur Altan YouTube kanalının hazırladığı videodan izleyebilir, gerekli malzemeler ve hazırlanışını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet kağıt helva
  • 250 – 300 gram tahin helvası
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • Yarım su bardağı süt

Hazırlanış Aşamaları

Tahin helvası parçalanıp ufak bir tencerede kısık ateşte, tereyağı ile birlikte karıştırılarak eritilir. Daha sonra, toz şeker, kakao ve süt ilave edilerek, kıvamlı ve pürüzsüz olana kadar karıştırmaya devam edilir. Bu hazırladığınız karışım, hafif akıcı ama yoğun kıvamlı olmalıdır. Çok yoğun olursa, süt ekleyerek kıvamını akıcı hale getirebilirsiniz.

Bir kağıt helvanın üzerine, hazırladığınız karışımın 3′ te birini sürerek ikinci kağıt helva yerleştirilir. Aynı işlem, ikinci kağıt helvanın üzerine de uygulanır. Üçüncü helva yerleştirilerek, kalan harcın tamamı son kat olan helvanın üzerine ve kenarlara yayılır.

Üzerini Hindistan cevizi, fındık ya da göz ve damak zevkinize uygun malzemelerle dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Buzdolabında sosu katılaşana kadar bekletilen pastanız servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.