Bacak Bölgesinde Kilo Almak İsteyen Kadınlar Ne Yapmalı?

Zayıflıktan şikayet eden kadınların en büyük problemlerinden biri, ince bacak problemidir. İnce bacaklara sahip olmak, kendinize olan güveninizi olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle yaz aylarında ince bacaklarla dolaşmak istemiyorsanız, bu yazıdaki tavsiyelerimizi dinlemelisiniz.

İnce bacaklardan kurtulmak istiyorsanız, gerekli egzersizleri yaparak ve beslenmenize dikkat ederek hayalinizdeki bacak görünümüne kavuşabilirsiniz.

Bacak bölgesinde kilo almak için yapmanız gereken iki şey var;

  1. Kalori alımınızı artırarak kilo kazanmak.
  2. Egzersiz yaparak kusursuz bacak formunu yakalamak.

Bacak Bölgesinde Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli?

Bacak bölgesinde kilo almak istiyorsanız, öncelikle nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aşağıdaki kuralları ne kadar iyi uygularsanız, istediğiniz bacaklara da o kadar çabuk kavuşursunuz.

Kalori Alımınızı Artırın

Kilo almak istiyorsanız, günlük aldığınız kalori miktarını artırmalısınız. Günlük ne kadar kalori aldığınızı kabaca hesaplayın ve üzerine 500 kalori daha ekleyin. Örneğin; normalde günde 1800 kalori alıyorsanız, artık 1800+500 = 2300 kalori almalısınız.

Kaliteli Beslenmeye Özen Gösterin

Tüketeceğiniz yiyeceklerin yüksek kalorili ve aynı zamanda besleyici olmasına dikkat edin. Dondurulmuş, kızartılmış ya da işlenmiş gıdalardan uzak durun. Bunlar yerine besleyici olan kuru meyve, sebze, kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri, kuru yemiş ve bakliyat gibi besinleri tercih edin.

Daha Sık Yemek Yiyin

Günde 3 öğün yemek yemektense daha sık aralıklarla yemek yiyin. Her 2-3 saatte bir yemek yemeye çalışın. Öğünlerinizde protein, karbonhidrat ve yağ dengesini iyi oluşturun. Bu sayede güzel bacaklar için gereken kiloyu daha rahat kazanırsınız.

Bacak Bölgesinde Kilo Almak İçin Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Bacaklarınızda istediğiniz görünümü kazanmak için, düzenli olarak egzersiz yapmanız şart. Bu egzersizler için ihtiyacınız olan ise sadece bir çift düşük ağırlıklı dambıl. Bu ürünleri spor mağazalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Gelelim yapmanız gereken egzersizlere;

Egzersiz 1: Dambıl ile Çömelme (Dumbbell Squats)

Bacaklarınızı omuz hizanızda açın. Dambılları iki yanınızda tutun, belinizi dik tutarak dizlerinizi bükün ve çömelin. Bu hareketi üst üste 10-12 kez tekrarlayın.

Egzersiz 2: Dambıl ile Hamle (Dumbbell Lunge)

Dambılları iki yanınıza tutun. Sağ bacağınızı ileri atın ve dizinizi kırarak çömelin. Daha sonra aynısını sol bacağınız için de yapın. Bu hareketi üst üste 10-12 kez tekrarlayın. Hareketi yaparken sırtınızı düz tutmaya özen gösterin. 

Egzersiz 3: Dambıl ile Adım Atma (Dumbbell Step-up)

Yerden yüksek bir cismin üzerine sağ ayağınızı koyun. Dambılları iki yanınızda tutarak vücudunuzu sağ bacağınız ile kaldırın. Aynı şekilde sol bacağınız için de hareketi tekrarlayın. Her bacak için 10-12 kez bu egzersizi yapın.

Egzersiz 4: Dambıl ile Deadlift

Dambılları iki elinize alın ve bacaklarınızı omuz hizasında ayırın. Sonrasında sırtınızı düz tutarak öne doğru eğilin ve bacaklarınızda gerilimi hissedinceye kadar durup, doğrulun. Bu hareketi 10-12 kez tekrarlayın.

Artık nasıl daha düzgün bacaklara kavuşabileceğinizi biliyorsunuz. Beslenmenize dikkat ederek ve gerekli egzersizleri yaparak, bacaklarınızda istediğiniz kiloyu alabilir ve kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.