Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Vücudun savunma sisteminin önemli bir parçası olan bademcikler, virüslere ve mikroplara karşı savaşan bir mekanizmadır. Bademciklerin iltihaplanması sonucu oluşan bademcik şişmesi rahatsızlığı, bir çok insanın karşılaştığı bir durumdur.

Tıpkı çoğu hastalık gibi, bademcik şişmesinin de belirtileri kolayca takip edilebilir. Boğazda ağrı, yutkunmada zorluk, ateş, halsizlik, ağız kokusu ve boynun yanındaki bezlerde şişme durumu, bademcik şişmesinin en kuvvetli işaretlerindendir.

Bademcik şişmesinin tedavisinde, uzman hekimler mikrobun türünü tespit ederler ve buna uygun tedaviyi hastaya uygularlar. İlerleyen durumlarda hastanın ameliyat edilerek bademciklerinin alınması da bir olasılıktır. Eğer siz de bademcik şişmesinden şikayetçi iseniz, yazımızda yer alan yöntemleri uygulayarak rahatsızlığınızı geçirebilir ya da azaltabilirsiniz.

İşte bademcik şişmesine iyi gelen bir kaç yöntem;

Limonlu Sıcak Su

Limonun iltihap azaltan etkisi ve içerdiği C vitamini sayesinde, bademcik şişmesinin tedavisinde limonlu sıcak su kullanılabilir. 1 bardak kaynar suyu 15 dakika kadar beklettikten sonra 1 tam limonun suyunu sıkın ve 20 dakika içinde yavaş yavaş için. Dilerseniz boğazınızı yumuşatması için 2 – 3 çay kaşığı bal da ilave edebilirsiniz.

Tarçın Çayı

Tarçın çayı, boğazınızdaki bakterilerin çoğalmasını engeller ve iltihabı azaltarak ağrının hafiflemesini sağlar. Günde 2-3 bardak tarçın çayı içerek bademcik şişmesi şikayetlerini azaltabilirsiniz.

Adaçayı

Taze adaçayı, bakterilerle savaşmak için iyi bir seçimdir. Bademcik şişmesi durumunda adaçayını hem içerek tüketebilir hem de gargara yaparak ağrılı bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Dikkat: Hamilelik ve emzirme döneminde adaçayı kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Tuzlu Suyla Gargara

Bademcik şişmesine en iyi gelen formüllerden biri de tuzlu sudur. Bir su bardağı suyun için 1 – 2 çay kaşığı tuz atın ve gargara yapın. Ağrılarınızın azaldığını hissedeceksiniz.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, bademciklerinizin iltihaplanmasına neden olan bakteriler ile savaşarak rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olur. Sarımsağı yiyerek tüketebilir ya da çayını demleyerek içebilirsiniz.

Diğer Tavsiyeler

  • Bademcik şişmesi durumunda sigara içmeyin.
  • Bitki çaylarından bol miktarda tüketin.
  • Taze sıkılmış meyve sularını tüketin.
  • Aşırı baharatlı yemeklerden, kahveden ve koladan uzak durun.
  • Bol vitaminli ve mineralli besinler tüketin.
  • 5 – 6 gün içinde geçmeyen bademcik şişmesi durumlarında mutlaka doktora başvurun.