Cevizin Yararları ve Soframıza Yolculuğu

 

Cevizin yararları hakkında yayınlanan bilimsel makale, gazete haberi ve uzman görüşlerinin ortak noktası cevizin kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olmasıdır. Ancak bu mucize meyvenin belirlenen diğer yararları da göz ardı edilemez.

– Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketmenin kötü kolesterolü düşürerek kalp ve özellikle damar sağlığını korumak için etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Hatta ceviz, sadece kötü kolesterolü düşürerek damarlarda plaka oluşumu riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde tansiyonu yükseltmeden devam etmesini sağlar.

– Çocukların zeka gelişimine de fayda sağlayan ceviz, Omega 3 bakımından oldukça zengin olduğundan, yağ oranı düşük çocuklarda oluşan hiperaktif ve davranış bozukluklarını da düzenler.

– Cevizin kanseri önleme etkisi hakkında yapılan araştırmalar genel olarak prostat ve göğüs kanseri üzerine yoğunlaşmış olsa da uzmanlar her tür kansere karşı vücudu güçlendirmek için ceviz tüketilmesini öneriyor.

– Ceviz, antioksidan özelliği ile sinir sistemine zarar veren Alzheimer gibi  çok kuvvetli hastalıkların ilerlemesini de yavaşlatıyor.

– Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kemik zayıflamasını ve kemiklerde yaşanan mineral kaybını yavaşlatan yiyecekler arasında yer alıyor.

– Düzenli olarak yenilen ceviz, tokluk hissini uzattığından, öğün aralarında daha fazla kalorili atıştırmalıkların önünü kesmesi özelliği ile diyetlerde de sıkça kullanılıyor.

Cevizin faydaları arasında sayılan tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak için önerilen tüketim miktarı, günde en fazla 3-4 adet ceviz olarak belirtilmektedir.

Videomuzda, Avustralya’da cevizin üretiminden tüketiciye ulaşmasına kadar tüm aşamaları kendi kontrollerinde gerçekleştiren bir yerel firmanın hazırladığı, cevizin sofralara geliş öyküsünü izleyeceksiniz. Hasattan ambalaj aşamasına kadar, son teknoloji kullanarak yapılan çalışmaları izleyeceğiniz görüntüler, seyrinize hazır.