Efsane Sona Eriyor – Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

 

2001 yılında Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği ile sinemalarda başlayan Orta Dünya efsanesi artık sinemalara veda ediyor. Peter Jackson’un J.R.R Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile başlattığı Orta Dünya serüveni Hobbit kitabının da filmleştirilmesiyle tamamlanmış bulunuyor.

Üç filme 17 Oscar ödülü sığdırarak büyük bir başarıya imza atan Peter Jackson, 2012 yılında Hobbit kitabını yine bir üçlemeyle beyaz perdeye aktararak, sinemalarda Orta Dünya efsanesini tekrar başlatmıştı.

Büyük bir ilgi gören iki filmin ardından Hobbit üçlemesinin son filmi de 17 Aralık’ta izleyiciyle buluştu. İlk haftanın açılış rekorunu kırarak tüm zamanların en iyi hafta açılışına imza atan Hobbit : Beş Ordunun Savaşı sinemalarda Tolkien dünyasını belki de son kez beyaz perdeye taşıdı. Üçlemenin son halkası, aynı zamanda sinemalarda Orta Dünya‘nın da vedası anlamına geliyor.

Peter Jackson, Tolkien’in diğer Orta Dünya temalı kitabı Silmarillion’u sinemaya uyarlamayacağını ifade etmişti. Bu haber ile hayranlarını hayal kırıklığına uğratmış olsada, son kez sinemalarda Orta Dünya havasını solumak isteyen izleyiciler, Hobbit: Beş Ordunun Savaşı‘na büyük bir ilgi gösteriyor.

 

Filmde Thorin Meşekalkan ve arkadaşlarının uyandırdığı ejderha Smaug Orta Dünya’da dehşet saçmaya başlıyor. Ejderhanın uyanmasıyla birlikte tüm Orta Dünya’yı etkileyen bir kargaşa başlıyor. Ejderhanın öfkesi ve yıkımı sadece cüceleri değil diğer halkları da etkiliyor. Üçlemenin son filminde Thorin ve cüce yol arkadaşlarının evleri Erebor’u geri almaya çalışmasını, Elfler ve insanların da bu mücadele içinde oynadıkları rolleri izliyoruz.

Kaliteli görsel efektleri, zengin oyuncu kadrosu ve aksiyon dolu sahneleri ile Hobbit : Beş Ordunun Savaşı sinemalarda Orta Dünya rüzgarını estirmeye devam ediyor.Sizde bu efsaneye son kez tanıklık etmek için salondaki yerinizi alın.