Kilo Almak İçin Protein Tozu Kullanımı

Protein tozu, diğer adıyla Whey protein, genelde vücut geliştirme ya da fitness ile uğraşanlar tarafından kullanılır. Ancak kilo almak isteyenler de protein tozunu doğru şekilde kullanarak amaçlarına ulaşabilirler. Bu yazımızda, protein tozunu, yani Whey proteinleri kullanarak nasıl kilo alabileceğinizi anlatacağız.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, sporcu ürünlerini gönül rahatlığıyla beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Çünkü bu ürünler, ihtiyacınız olan enerjiyi ve besinleri size direkt olarak sağlarlar. Aynı zamanda spor yaparak kilo almak isteyenler için de, Whey protein ürünleri oldukça yararlıdır.

Whey protein, vücudunuzun ihtiyacı olan 9 farklı aminoasidi içeren ve inek sütünden elde edilen sağlıklı bir protein kaynağıdır. Protein tozu kullanarak, gereksiz yağları vücudunuzda depolamak yerine kas kazanarak kilo alabilirsiniz. Böylece hem kalıcı hem de vücudunuzda daha güzel duran kilolar elde edebilirsiniz.

Amacınız kilo almak ise, gün içinde tüketmeniz gereken protein tozu miktarı vücut ağırlığınıza göre değişir. Başarılı bir şekilde kilo almak için, normal şartlarda aldığınız günlük kalori miktarından 500 kalori daha fazlasını almanız gerekir. Bu kalorinin de %10-15 oranında proteinlerden elde edilmesi gerekmektedir.

Normal bir insanın günlük tüketmesi gereken protein miktarı, her 1 kg ağırlık için 0,8 gram protein olarak tavsiye edilmektedir. Ancak sizin amacınız kilo almak olduğundan, her 1 kg ağırlık için 1,6 – 1,7 gram protein tüketmeniz gerekmektedir. Normal besinlerle bu miktarı karşılamak zor olacağından, protein tozları bu noktada devreye girer ve istediğiniz kiloya ulaşmanıza yardımcı olur.

Kilo almak için günlük tüketmeniz gereken Whey protein tozu miktarını kilo olarak ağırlığınız x 1,65 gram şeklinde hesaplayabilirsiniz. Eğer spor yapıyorsanız, protein içeceğinizi antrenmandan önce ve sonra şeklinde tüketmeniz, kilo oluşumuna yardımcı olacaktır. Spor yapmıyorsanız, gün içinde parçalar halinde protein içeceğinizi tüketebilirsiniz. (Spor yapmanız, kilo almak için protein tozu kullanımında daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.)