Pratik Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kış aylarının klasik tatlarından Kabak Tatlısı yapımını Seyir Kafe sayfamızdaki videodan izleyebilir, bu harika lezzeti ailenizle paylaşabilirsiniz. Tatlısını yapacağınız kabağın seçimi, emeğinizin ve malzemelerinizin ziyan olmaması için çok önemlidir. Kullanacağınız kabağın kuru, renginin de kırmızıya yakın koyulukta olması gereklidir. Dış kabuğun sertliğini, tırnağınızı kabuğa bastırarak test edebilirsiniz.

Üreticiler de, iyi bir kabağın, tarlada sapı tamamen kuruyup, ana gövdesinden ayrılmadan toplanmaması gerektiğini özellikle belirtiyorlar. Lifleri sertleşmiş kabakları da tercih etmemeniz, dış kabuğunu soyarken yeşil kısmının tamamını almanız, tatlınızın lezzetini arttıracaktır.

Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı kabak tatlısı tarifini, videodan izleyebilir, gerekli malzemeler ve hazırlanışını yazılı olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 kilogram balkabağı
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi

Hazırlanış Aşamaları

Kabağı ince ince dilimledikten sonra soyup çekirdekleri çıkartılır. Yıkadıktan sonra 2 ya da 3 parmak genişliğinde dilediğiniz uzunlukta doğranır.

Büyük ve yayvan bir tencereye alınan kabaklar, aralarına şeker serperek kat kat dizilir. 2 – 3 saat veya bir gece ağzı kapalı olarak bekletilir. Bu bekleme sırasında kabak suyunu vereceği için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yoktur. Bekletilen kabak orta ateşte yumuşayana kadar pişirilir. Kabağın şerbetinin koyulaşması için bir süre de kapağı açık olarak pişirilir.

Soğuduktan sonra servis tabağına alınarak üzerine dövülmüş ceviz serpilerek servis edilir. Üzerine kaymak koyarak lezzetini katlayabilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.