Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalı?

Etrafınızdaki çoğu insan fazla kilolarından şikayet eder. Bunun yanında sizin gibi, sağlıklı kilo almak isteyenlerin de olduğu bir grup vardır. Çoğu insan bunun nedenini anlamaz ve size şaşkın gözlerle bakar.

Ancak görünüşünüzden memnun değilseniz, “çok zayıfsın” lafını duymaktan sıkıldıysanız ya da hastalıktan yeni çıktıysanız kilo almak istemeniz gayet normaldir. Peki sağlıklı bir şekilde kilo almanın formülü nedir? Hızlı kilo almak mümkün müdür?

Sanılanın aksine, kilo almak da en az kilo vermek kadar zor olabilir. Ancak sağlıklı yollardan, kurallara uyarak ve planlı bir şekilde beslenerek, istediğiniz kiloya daha kolay ulaşabilirsiniz. İşte size kilo almanızda yardımcı olacak altın değerinde ipuçları;

Vücut Tipinizi Bilin ve Kabullenin

Genleriniz, vücut tipinizin ve kilonuzun belirlenmesinde büyük rol oynar. “Oldukça sağlıklı bir insanım ama neden zayıfım?” diyorsanız, ailenizdeki diğer kişileri inceleyin. Eğer onlar da çoğunlukla sizin gibiyse, durumunuzu fazla dert etmenize gerek yok.

Unutmayın, insan vücudu sadece genlerin izin verdiği ölçüde değişime uğrayabilir. Zayıfsanız ancak sağlıklıysanız, en fazla bir kaç kilo alarak görünüş olarak da kendinizi memnun edebilirsiniz. Daha fazlası için uğraşmak, her zaman istediğiniz sonucu vermeyebilir.

Mucize Kilo Alma Yöntemlerine Dikkat!

Piyasada hızlı bir şekilde kilo aldırmayı iddia eden yüzlerce ürün var. Eğer amacınız sağlıklı bir şekilde kilo almak ise, bu tarz ürünlerden uzak durmaya çalışın. Yine de zayıflama ürünlerini satın almak istiyorsanız, alacağınız ürünü iyice araştırın.

Sporcu ürünleri bu kategoride en rahat güvenebileceğiniz ürünlerdir. Doğal bileşenlere sahip olduklarından, doğru miktarda tüketerek sağlıklı kilo alma amacınıza ulaşabilirsiniz. Özellikle spor yaparak kilo almak isteyenler, bu ürünleri beslenme programından eksik etmemelidir.

Kilo Almak İçin Çok Yemek mi Kaliteli Yemek mi?

Sağlıklı kilo almanın en önemli formülü, tükettiğiniz tüm yiyeceklerin besleyici açıdan zengin olmasına dikkat etmektir. Size “boş kalori” sağlayan cips, meşrubat ve şekerler ile sağlıklı bir şekilde kilo alamazsınız.  Her öğününüzde, protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin açısından zengin bir beslenme programı oluşturmalısınız.

Sağlıklı kilo almak istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere uymanızda fayda var.

  • Eğer yemek yediğinizde hemen doyuyorsanız, günde 5 – 6 öğün yemek yemeye çalışın. Yemeklerden önce ve sonra sıvı tüketebilirsiniz. Ancak yemek sırasında sıvı tüketirseniz, mideniz dolar ve daha az yemek yersiniz. Bu yüzden yemek sırasında sıvı tüketmeyin.
  • Mısır gevreklerini ve toz içecekleri, su yerine süt kullanarak hazırlayın. Kilo almak için bu karışımlara bal, kuru meyve ya da kuru yemişler de ekleyebilirsiniz.
  • Yemeklerinizle beraber yediğiniz salataları, zeytinyağı ya da fındık yağı gibi sağlıklı yağlar ekleyerek tüketin. Bu, sağlıklı kilo almanıza yardımcı olacaktır.
  • En sağlıklı şekilde kilo almak için, bir diyetisyene başvurun ve ihtiyaçlarınıza özel bir beslenme programı hazırlamasını isteyin.