Evde Çiğ Börek Nasıl Yapılır?

Çiğ Börek, kıyma, soğan ve baharat karışımının, açılmış yufkaya konarak kızartılmasıyla yapılan Kırım-Tatar mutfağına ait bir yemektir. Kırım Tatarları arasında, şırbörek, şuberek, çiberek, çuberek ve çiborek olarak anılan yemek, ülkemizde çiğ börek olarak bilinmektedir. Kıpçak lehçesinde lezzetli anlamına gelen “çi” kelimesi, büyük olasılıkla bu böreğe de ön isim olmuş.

Ülkemizde Eskişehir ile özdeşleşen Çiğ Börek, bu kentimizde kurulmuş birçok işletmede hazırlanarak satışa sunulmaktadır. Sizlere bu harika lezzeti evde nasıl yapacağınızı, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı 16 adetlik tarif ile sunuyoruz. Videolu anlatımın yanı sıra, gerekli malzemeleri ve hazırlanışını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 350 gram orta yağlı kıyma
  • 4,5 su bardağı un
  • Yarım adet rendelenmiş kuru soğan
  • Karabiber
  • Tuz ve su

Hazırlanış Aşamaları

Sadece un, tuz ve sudan oluşan çiğ börek hamurunun en önemli özelliği, sert bir hamur olmasıdır. Bu yüzden koyacağınız suyu, sert kıvamı yakalamak için hamurunuza göre ayarlamanızda yarar vardır.

İç harcı için; bir kere çekilmiş orta yağlı kıymanın içine yarım soğan rendelenir. İçerisine tuz, karabiber eklenerek kıyma sulandırılır.

Bezelere ayrılan hamur, açılarak içerisine kıymasını konarak katlanır. Kızartma aşamasında açılmaması için kat yerinin iyice yapışması gerektiğinden, ayrıca kenarlarından kesilir. Kızgın yağda çevirerek, altı ve üstü kızartılır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.