Pilavın Tane Tane Olması İçin Ne Yapılmalı?

Türk mutfağının en çok sevilen yemeklerinden biri olan pilav, tadına doyum olmayan lezzeti ile sofralarımızdan eksik olmaz. Pilav yaparken bir çok kadının isteği, pilavın tane tane olması ve yiyenlere daha lezzetli bir şekilde sunulmasıdır.

Pirinç pilavının tane tane olması için yapmanız gerekenleri Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının bu videosu ile sizlere sunuyoruz. Videoda pirinç pilavı pişirirken yapılması gerekenleri en baştan itibaren göreceksiniz. Malzeme listesini ve pirinç pilavının yapım aşamalarını aşağıdaki metinden takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Pirinç Pilavı İçin Malzeme Listesi

  • 1 kap pirinç
  • 1,5 kap tavuk suyu ya da sıcak su
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz

Hazırlanış Aşamaları

Öncelikle pirinci bol su ile yıkayın. 20 dakika boyunca tuzlu ve ılık suda bekletin ve sonrasında pirincin suyunu süzün. Tencerede tereyağını erittikten sonra pirinci ekleyin ve ikisini beraber kavurun. Pirinçlerin birbirine yapıştığını gördüğünüzde kaynar suyu ya da et suyunu ve tuzu ekleyin.

Bu şekilde önce yüksek ateşte, sonrasında ise kısık ateşte pişirin. Pilavın üstü delik delik oluncaya kadar bu işleme devam edin. Pirinç pilavını 10 – 15 dakika kadar dinlendirdikten sonra tahta kaşık ile karıştırarak servis edebilirsiniz. İşte tane tane pirinç pilavınız hazır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.